Zawody finałowe XLVIII Olimpiady Geograficznej w III LO

Gdynia gości najlepszych w Polsce młodych geografów

W dn. 21-24.04.2022 w III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni odbędą się zawody finałowe XLVIII Olimpiady Geograficznej pod patronatem honorowym Prezydenta Gdyni.

Do finału Olimpiady (III etap) w wyniku eliminacji szkolnych (I etap), a następnie okręgowych (II etap) zakwalifikowanych zostało 125 uczennic i uczniów z kilkudziesięciu szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Najlepsi geografowie zostali wyłonieni spośród kilkunastu setek uczniów, którzy wystartowali w Olimpiadzie (Ietap). Wśród nich jest 7 reprezentantów z województwa pomorskiego, w tym: 4 z III LO w Gdyni oraz po 1 z I LO w Wejherowie, I LO w Słupsku i Gda.Lic.Autonom.

Na olimpijskie zmagania w Gdyni złożą się m.in.: część pisemna zaplanowana w sali gimnastycznej budynku gdyńskiej Trójki (kilkugodzinny test w piątek 22 IV br.), zespołowy konkurs terenowy (także 22 IV br.), godzinny rejs statkiem po akwenach gdyńskiego portu oraz całodniowa wycieczka geograficzna po terenie Kosakowa (Rewa, Mechelinki) i Gdyni zakończona warsztatami geologicznymi przy brzegu klifowym Kępy Redłowskiej (w sobotę 23 IV br.), część ustna w auli III LO z udziałem dwudziestu pięciu zawodników najlepszych w części pisemnej. Ponadto w godzinach wieczornych przez trzy dni (czwartek, piątek, sobota – 21-23 IV br.) w auli gdyńskiej Trójki zawodnicy oraz ich opiekunowie – nauczyciele będą brać udział w licznych wykładach z zakresu: geografii, geologii, klimatologii, urbanistyki, architektury (modernizm w Gdyni), a także wykorzystania najnowocześniejszych technologii w badaniach geograficznych.
Uroczystość otwarcia 48 OG rozpocznie się o godz. 8.15 w piątek 22 IV 2022r. w auli III LO w Gdyni.

Jury zawodów tworzą wybitni naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk.

Laureaci najwyższych miejsc XLVIII OG będą reprezentować Polskę na tegorocznej Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Paryżu.
Ich nazwiska będą ogłoszone podczas uroczystego zakończenia Olimpiady w niedzielę 24 IV 2022r. w auli III LO.

Nagrody dla olimpijczyków ufundowali m.in.: Inspektor Marynarki Wojennej, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Gdyni oraz prywatne firmy.

Olimpiadzie towarzyszą odbywające się w auli III LO w Gdyni trzydniowe warsztaty naukowo-dydaktyczne dla kilkudziesięciu nauczycieli geografii z całej Polski. W sobotę 23 IV br. uczestnicy warsztatów wezmą udział w zajęciach terenowych i wycieczce geograficzno-historycznej na terenie Żuław Wiślanych.

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni, nauczyciel geografii, finalista III Olimpiady Geograficznej w 1977 r.

Załączniki:

1. uczestnicy

2. program

3. patronat

4. sponsorzy

5. Jury zawodów finałowych

6. Nagrody

7. „Wyrypiarze”, Bractwo Poszukiwaczy Pereł, nauczanie geografii

8. O szkole

zał.1           zał.2           zał.3           zał.4         zał.5             zał.6            zał.7

9. plakat