Ładowanie

W hołdzie gdynianom zamordowanym w Piaśnicy

9. listopada 2023 r. na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni Redłowie uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą mieszkańców naszego miasta zamordowanych przez Niemców 11 listopada 1939 roku w Lasach Piaśnickich. W uroczystościach odsłonięcia pamiątkowej tablicy wzięli udział  m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, radni Gdyni – Elżbieta Raczyńska i Zenon Roda, Grzegorz Kuleta z biura senatora RP Sławomira Rybickiego, przedstawiciele IPN, Marynarki Wojennej i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Muzeum Piaśnickiego, Kuratorium Oświaty  oraz delegacje uczniów III LO oraz I ALO i II LO w Gdyni.  W poczcie sztandarowym pod opieką Pani Renaty Styrny – Grzebińskiej naszą szkołę reprezentowali Kinga Kuzia, Maria Daczkowska i Adam Piórek.
Na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni Redłowie w jednej z kwater spoczywa 30 osób zamordowanych przez Niemców 11 listopada 1939 roku w Piaśnicy.
Wśród zamordowanych przez niemieckiego okupanta byli wybitni mieszkańcy Pomorza, wśród nich gdynianie, m.in. członkowie organizacji społecznych, budowniczowie portu, kupcy, adwokaci, lekarze, nauczyciele i urzędnicy. Upamiętnienie pomordowanych w Piaśnicy gdynian to inicjatywa m.in. redaktor Małgorzaty Sokołowskiej, autorki licznych publikacji o Gdyni.

Pamięć o ofiarach zamordowanych w Piaśnicy wpisuje się szerzej w miano „Zbrodni Pomorskiej 1939 roku” określanej jako eksterminacja polskiej ludności cywilnej, ludności żydowskiej oraz pacjentów szpitali psychiatrycznych na terenie przedwojennego województwa pomorskiego w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej. Na Pomorzu Gdańskim w 1939 r. w około 400 miejscowościach zamordowano ok. 30 tys. osób. Według Jochena Böhlera „skala zbrodni niemieckich na obszarze przedwojennego województwa pomorskiego w 1939 r., ich charakter i rola Selbstschutz Westpreussen to argumenty, które świadczą o potrzebie wprowadzenia do historiografii, edukacji i pamięci narodowej nowego pojęcia”(fragment książki „Zbrodnia Pomorska 1939” autorstwa Tomasza Cerana, Izabeli Mazanowskiej, Moniki Tomkiewicz, Warszawa 2018).

źródło zdjęć i wpisu:
https://www.gdynia.pl/mieszkaniec/spoleczenstwo,7580/w-holdzie-gdynianom-zamordowanym-w-piasnicy,577593
https://gdansk.tvp.pl/73998770/pamiec-o-gdynianach-zamordowanych-w-piasnicy

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content