Ładowanie

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Piaśnica – kultura miejsca”

08.11 w Klubie Marynarki Wojennej ‘Riwiera’ w Gdyni odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród z okazji I Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Uczniowskiej „Piaśnica – kultura miejsca”. Pierwsza edycja tego konkursu okazała się dla naszych szkolnych poetów bardzo udana, chociaż nie wszyscy mogli być obecni podczas ogłoszenia wyników. W gronie laureatów znalazły się się zajmując ex aequo I miejsce  Dorota Słowi (kl 1 B)  z Heleną Krawiec (absolwentka) oraz Anną Pawłowską (ZSP w Krokowej). Miejsce II ex aequo z innymi uczestnikami konkursu zdobył Krzysztof Chętkowski (kl. 2M). Z kolei w grupie laureatów III miejsca znaleźli się: Łukasz Sienkiewicz (4H) i Kalina Pardyak (2Z).  Opiekunami uczniów były Panie Justyna Horodecka – Nowicka i Bożena Chmielińska.

Konkurs wymagał od młodych poetów zagłębienia się w tragiczną historię ludobójstwa podczas II wojny światowej na piaśnickiej ziemi i zawarcia tej trudnej tematyki w poetyckiej formie, dającej jednak obecnym pokoleniom nadzieję na lepszą przyszłość zgodnie z myślą przewodnią i słowami ks. inf. Daniela Nowaka „Bo nie o śmierć idzie, ale o życie”. Podczas uroczystości chętni uczniowie prezentowali swoje utwory przed publicznością.

Nasza laureatka I miejsca – Dorota Słowi udzieliła wywiadu, w którym dzieli się swoimi inspiracjami odnośnie napisanego przez siebie utworu. Relację z uroczystości zrealizowała Bałtycka TV (od ok. 5’6 minuty): 

Z utworami naszych uczniów można zapoznać się wypożyczając dostępny w bibliotece szkolnej Tomik Poezji Uczniowskiej, w którym wydrukowane zostały wiersze uczestników konkursu lub w wersji elektronicznej:
Piaśnickie Dusze Dorota Słowi
Minuta ciszy przed kolejnym przystankiem Helena Krawiec
u s p o k ó j Łukasz Sienkiewicz
Wspomnienia Lasu Krzysztof Chętkowski
Pamięć o Grozie _Kalina Pardyak

Nagrodą dla laureatów były tomiki wydrukowanych wierszy uczestników, tomik poezji Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej oraz książka „Piaśnica. Miejsce martyrologii i pamięci. Z badań nad zbrodniami hitlerowskimi na Pomorzu” Barbary Bojarskiej. I edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Uczniowskiej „Piaśnica – kultura miejsca” została zorganizowana przez Fundację im. ks. Profesora Włodzimierza Sedlaka oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich (TNBSP) oddział Gdynia. Na uroczystości głos zabrali: prezes TNBSP Elwira Worzała, prezes Fundacji Aleksandra Pitra – Kox oraz ks. inf. Dawid Nowak, który w swoim słowie skierowanym do młodzieży m.in. przybliżył początki powstania Stowarzyszenia Rodzin Piaśnickich oraz podkreślił ważną rolę pamięci jako płaszczyzny dla działań w obrębie kultury. W takie właśnie działania wpisał się konkurs poetycki ‘Piaśnica – kultura miejsca’.  Dla przybyłych na galę gości przygotowany został poczęstunek, a po zakończeniu uczestnicy konkursu mieli możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej. 

film źródło:
https://telewizjabaltycka.pl/i-ogolnopolski-konkurs-poezji-uczniowskiej-piasnica-kultura-miejsca/
zdjęcia i źródło:
https://klubmw.wp.mil.pl/pl/galleries/fotogaleria-fotop/i-ogolnopolski-konkurs-poezji-uczniowskiej-piasnica-kultura-miejsca-o/

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content