Wykład z astrofizyki o ciemnej materii

Czym jest ciemna materia? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiedział dr.Thomas Zlosnik, który w dniu 16.02.2024 wygłosił wykład w naszej szkole .

Dr. Zlosnik studiował fizykę na Uniwersytecie Oksfordzkim i tam uzyskał stopień naukowy doktora z astrofizyki. Następnie odbył kilkuletnie staże podoktorskie w Perimeter Institute w Kanadzie, Imperial College w Londynie oraz Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. W 2022 roku uzyskał prestiżowy grant Narodowego Centrum Nauki POLONEZ BIS zatytułowany „Gravitation and Dark Matter” i aktualnie jest zatrudniony w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Głównym tematem prezentacji wygłoszonej przez dr. Zlosnika w naszej szkole była ciemna materia – jedna z największych zagadek w astrofizyce. Dzięki wystąpieniu naszego gościa dowiedzieliśmy się, że cząsteczki ciemnej materii nie przejawiają prawie żadnych właściwości zwykłej materii, która nas otacza, przez co niemożliwym jest ich zobaczenie lub dokładne zbadanie. Jednak z matematycznych obliczeń oraz fizycznych modeli wynika, że poza widzialną materią z jaką mamy do czynienia na co dzień nasz wszechświat wypełnia jeszcze inna nieznana forma materii. Niestety wciąż niewiele wiadomo na temat ciemnej materii i właśnie dlatego badania nad jej istnieniem oraz naturą są prowadzone przez fizyków na całym świecie.

Ponadto dr. Zlosnik wyjaśnił publiczności na czym dokładnie polega praca astrofizyka oraz podzielił się z nami tym, jak wyglądają badania oraz dlaczego wybrał tę konkretną ścieżkę kariery. Podczas swojego wystąpienia w ciekawy sposób przybliżył on także naszym uczniom między innymi to jak w fizyce definiowane są czas oraz przestrzeń oraz czym właściwie jest grawitacja. Na koniec nasz gość odpowiedział na liczne pytania zadane przez uczniów naszej szkoły dotyczące rozwoju kosmologii, alternatyw dla teorii ciemnej materii oraz ewentualnym związku między ciemną materią a czarnymi dziurami.

Marta Mąkosa