Ładowanie

„Majowe” osiągnięcia edukacyjne uczennic i uczniów „Gdyńskiej Trójki”

Przedsięwzięcia edukacyjne realizowane w Pracowni Innowacyjnej 3LAB, która działa już od kilku lat w gdyńskiej Trójce zostały uhonorowane przez organizatorów pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „PRZEWROTY” Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pracownia Innowacyjna 3LAB znalazła się w finale Konkursu w gronie 10 najbardziej inspirujących, innowacyjnych i imponujących przedsięwzięć edukacyjnych wyłonionych spośród aż 366 zgłoszonych z całego kraju innowacji, dotyczących edukacji formalnej i nieformalnej, szkół i uczelni, sektora kultury, start-upów i organizacji pozarządowych. Uroczysta Gala Finałowa Konkursu odbyła się 24 maja br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika, przypadających w 2023 roku, postanowiliśmy wyróżnić osoby i zespoły, których nowatorskie idee i konsekwentna działalność wnoszą nową jakość do edukacji. Ustanowiliśmy nagrodę Przewroty. Dlaczego Przewroty? Nasz patron, Mikołaj Kopernik, swoim odkryciem nie tylko dokonał przewrotu w astronomii, ale zapoczątkował także zmianę sposobu myślenia o świecie i miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek. Nieco ponad 100 lat temu o przewrót kopernikański w edukacji postulował John Dewey. Dziecko – mówił naukowiec – staje się Słońcem, wokół którego krążyć mają poczynania wychowawcze. Jakiego przewrotu potrzebuje edukacja dzisiaj, by najlepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości?”. 3LAB Pracownia Innowacji w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni to platforma społecznościowa w realnym świecie, edukacyjny ekosystem, wspólnota dzieląca się wiedzą oraz pomagająca w przeprowadzaniu innowacyjnych projektów. Ta oddolna inicjatywa umożliwia młodzieży szkolnej twórczą realizację własnych pomysłów badawczych, edukacyjnych i społecznych, a przy tym wzmacniając sprawczość młodych osób, oferuje im wsparcie merytoryczne i techniczne oraz dostęp do ekspertów zewnętrznych. 3LAB Pracownia Innowacji tworzy społeczność innowatorów zaangażowanych społecznie, przestrzeń otwartą na osoby z zewnątrz. Zmienia sposób myślenia o edukacji szkolnej. Zgłoszenie do nagrody zostało napisane przez uczniów z wykorzystaniem AI. Motto pracowni: Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne (strona internetowa: www.3-lab.pl, www.lo3.gdynia.pl/service/3-lab).

Opisany wyżej ogromny sukces III LO w Gdyni to zasługa młodzieży tworzącej w swoim liceum wspólnie z kilkoma nauczycielkami Pracownię Innowacji 3LAB, której założycielką i koordynatorką jest znakomita nauczycielka – Pani Anna Rzepa (Nauczycielka Pomorza’2023) wspierana przez świetne nauczycielki III LO – Panie: Olgę Wrońską, Annę Czernihowską-Tymoszyk, Bożenę Chmielińską, Martę Mąkosę oraz pracowników administracji Panie Teresę Cybulską i Dorotę Lubiewską. Społeczność 3LAB tworzą również współpracujący z nim: absolwenci i absolwentki „Gdyńskiej Trójki”, liczne grono innych osób zatrudnionych w III LO, fundacje, uczelnie, agencje, instytucje kultury, firmy prywatne i wielu przyjaciół oraz wiele przyjaciółek 3LAB-u…. Informacje o nich można znaleźć na stronie www.3-lab.pl.

Również w Warszawie (Służewiec) 23 maja odbył się finał Olimpiady Zwolnieni z Teorii (olimpiada projektów społecznych, obywatelskich i edukacyjnych), w którym brawurowy występ w ramach Konkursu Pitch Contest zaliczyły, związane z 3LAB, uczennice Zuzanna Rudziks i Małgorzata Rutkowska. 

(więcej na https://www.youtube.com/watch?v=5H7pOYSbssw)

Projekt edukacyjny zespołu uczennic z III LO w Gdyni pt. „DZISIAJ, JUTRO, POJUTRZE” został uhonorowany „ZŁOTYM WILKIEM” – najwyższym wyróżnieniem tej olimpiady (więcej na https://www.facebook.com/zwolnienizteorii/?locale=pl_PL) .

W tym samym dniu, także w Warszawie (Warszawski Dom Technika), odbyło się uroczyste zakończenie XVII Konkursu „Młody Innowator 2023/24”. Jury Konkursu pod przewodnictwem Prezes FSNT-NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny (FSNT-NOT: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelna Organizacja Techniczna) oceniło prace wykonane przez uczniów i uczennice ze szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych (licea i technika) m.in. pod względem pomysłowości, oryginalności rozwiązania, przydatności, wpływu na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępności wykorzystanych materiałów, estetyki wykonania, przygotowanej dokumentacji i projektu oraz umiejętności pracy w zespole. Ogromny sukces w Konkursie odniosła młodzież z III LO w Gdyni. Działający w ramach 3LAB reprezentanci i reprezentantki gdyńskiej Trójki zajęli/zajęły całe podium w kategorii liceów ogólnokształcących!

LAUREACI XVII EDYCJI KONKURSU „MŁODY INNOWATOR 2023/24” w kategorii szkół licealnych:

źródło fot: https://not.org.pl/aktualnosci/final-xvii-edycji-konkursu-mlody-innowator-20232024-2?department=centrala

 I miejsceAlex Petit i Maksymilian Dobrowolski za projekt w dziedzinie mechaniki i ekologii „AQUA GUARDIAN – BAŁTYCKIE BARIERY PRZYSZŁOŚCI” przygotowany pod kierunkiem mgr Anny Rzepy, II miejsce – Leon Kruppa i Kornelia Wieczorek za projekt medyczny „SKÓRA BEZ OBAW – APLIKACJA SZTUCZNEJ INTELIGENCJI DO DIAGNOSTYKI ZMIAN SKÓRNYCH” przygotowany pod kierunkiem mgr Anny Rzepy, III miejsce – Diana Serjant i Kornelia Wieczorek za projekt w dziedzinie ochrony środowiska „RHIZOBIOTIC – INNOWACYJNY NAWÓZ, KTÓRY NIE PRZYCZYNIA SIĘ DO EUTROFIZACJI WODY I UMOŻLIWIA KONTROLĘ ETYLENU W ROŚLINACH” przygotowany pod kierunkiem mgr Anny Rzepy.

Kolejna grupa uczniów i uczennic z 3LAB przy III LO w Gdyni podczas zakończenia tegorocznej edycji Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości (Warszawski Dom Technika, 23.05.2024) została wyróżniona tytułami finalistów.

I tak, za „BioPowerEd – projekt Biogazowni – przetwarzanie odpadów na energię i bio – nawóz oraz konspekty z lekcji” tytuły finalistów otrzymały: Daria Geleta, Diana Serjant i Kinga Wysocka, a za projekt „AQUA GUARDIAN – Bałtyckie Bariery Przyszłośći” tytuły finalistów przypadły w udziale: Alexowi Petit i Maksymilianowi Dobrowolskiemu. Opiekunka tych projektów – Pani Anna Rzepa została uhonorowana specjalnym dyplomem olimpijskim.

tekst: Wiesław Kosakowski – Dyrektor III LO w Gdyni

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content